Jak wiązać chustę do noszenia dzieci?

Jak wiązać chustę do noszenia dzieci?

Zastanawiasz się, czy noszenie dziecka w chuście jest bezpieczne? Myślisz, że wiązanie chusty dla noworodka jest skomplikowane? Zadajesz sobie pytanie, jak nosić noworodka, by zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo? Chusta nawiązuje do bezpiecznych warunków, jakie Twoje dziecko miało przed przyjściem na świat. Dzięki temu noszenie dziecka w chuście jest doskonałą technika wyciszania go i dawania mu poczucia bezpieczeństwa. Dowiedz się, jak wiązać chustę z dzieckiem i kup chustę dla swojego malucha. Nasza platforma z ubraniami dla dzieci oferuje różne modele chust, z których z pewnością wybierzesz coś ciekawego!

Noszenie dziecka w chuście - od kiedy?

W każdej wiązanej chuście możesz nosić dziecko już od pierwszych dni życia. Warunkiem jest jednak to, by stan dziecka był stabilny, bez przeciwwskazań lekarza i by nie ważyło ono mniej niż 2,5 kg. Obawiasz się, że w chuście Twoje dziecko będzie zbyt wcześnie spionizowane i może to obciążać jego kręgosłup? Możesz być spokojny - w prawidłowo zawiązanej chuście dziecko spoczywa w pozycji podobnej, jaką miało przebywając w łonie matki, zatem całkowicie bezpiecznej.

Jak bezpiecznie nosić dziecko w chuście?

Noszenie niemowlaka w chuście wymaga wiedzy, jak robić to prawidłowo.To, czy uda Ci się utrzymać dobrą pozycję dziecka przez cały czas noszenia zależy od tego, w jaki sposób zawiążesz chustę i jak będzie ona przebiegała na dziecku. Jak wiąże się chustę do noszenia dziecka? Zawsze zwracaj uwagę na dobre dociągnięcie chusty oraz dokąd biegnie ona spod pupy dziecka. By zapewnić maluchowi bezpieczną pozycję podczas noszenia w chuście, zadbaj w szczególności, by:

  • nóżki dziecka znajdowały się w dużym zgięciu oraz lekkim odwiedzeniu w stawach biodrowych,
  • miednica dziecka była podwinięta,
  • kręgosłup dziecka był zaokrąglony,
  • chusta była na tyle dociągnięta, by utrzymać dziecko w bezpiecznej, nadanej mu przez Ciebie pozycji.

Jaką chustę do noszenia dziecka wybrać?

Rynek oferuje obecnie różnego rodzaju chusty do noszenia dzieci. Zastanawiasz się, w jakiej chuście najlepiej nosić dziecko? Którą chustę do noszenia dzieci wybrać na początek, a jaką w późniejszym okresie życia dziecka? Do wyboru masz cały szereg chust elastycznych, tkanych i kółkowych. Dowiedz się więcej i wybierz taką, która będzie najbardziej Ci odpowiadała.

Chusta elastyczna

Chusta elastyczna jest idealna na początek, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z noszeniem dziecka w chuście. Wykonana jest z wysokogatunkowej bawełny, bez dodatku sztucznych włókien, a ponieważ wiąże się ją jedynie na dwa sposoby, na pewno szybko poradzisz sobie z ich opanowaniem. Jedynym ograniczeniem w przypadku chusty elastycznej jest maksymalna waga dziecka - chusty elastyczne można nosić do momentu, aż osiągnie ono wagę 10 kg.

Chusta kółkowa

Chustę kółkową zakłada się przez jedno ramię, dlatego też powoduje ona asymetryczne rozłożenie ciężaru dziecka na Twoich ramionach. Jest idealna, gdy musisz szybko wyjść z domu, jednak nie powinieneś jej nosić zbyt długo.

Chusta tkana

To najpopularniejsza i jednocześnie najbardziej uniwersalna chusta. Tkana specjalnym, skośno-krzyżowym splotem, jest miękka i umożliwia równomierne rozłożenie ciężaru dziecka na Twoich ramionach. Materiał się nie wżyna, dzięki czemu chusta tkana jest naprawdę wygodna. Świetnie sprawdzi się podczas długich spacerów. Jedynym minusem może być początkowa trudność z wiązaniem tej chusty.

Wiązanie chusty dla noworodka - rodzaje

Utrzymanie prawidłowej pozycji dziecka podczas noszenia go w chuście jest niezwykle ważne. Istnieje wiele sposobów wiązania chusty do noszenia dzieci. Najpopularniejsze z nich to:

Wiązanie chusty kangurek

Wiązanie kangurek jest idealne do noszenia noworodka od pierwszych dni jego życia, dziecko jest bowiem ułożone bezpiecznie, stabilnie, a Ty możesz swobodnie kontrolować jego pozycję. W kangurze chusta otulająca noworodka przybiera kształt litery U, dzięki czemu masz pełną kontrolę nad zgięciem i odwiedzeniem nóżek dziecka.  Wiązanie chusty typu kangurek dba też o Ciebie: ciężar dziecka jest równomiernie rozłożony na Twoich ramionach, a Ty masz stały dostęp do dziecka z obu stron. Nadmiar chusty zebrany w postaci wałeczków wzdłuż ciała dziecka daje mu natomiast dobrą stabilizację. Wiązanie kangurek ma jeszcze jedną zaletę: z kangura bardzo szybko można wyjąć dziecko. Zajmuje to dosłownie chwilę, co bywa pożądane zwłaszcza w przypadku noworodków.

Wiązanie kangurek na biodrze

Niekiedy wygodniej Ci będzie nosić dziecko na biodrze. Zwykle dzieje się tak, gdy maluch trochę podrośnie, jednak noszenie dziecka z boku jest możliwe także od pierwszych tygodni życia. Umożliwi Ci to wiązanie kangurek na biodrze. Przebieg chusty w kangurze na biodrze jest podobny do zwykłego kangura na przodzie, tutaj jednak trudniej Ci będzie utrzymać w zgięciu nóżkę dziecka, która w tym wiązaniu znajduje się z tyłu.

Wiązanie chusty plecak

Jest to świetne wiązanie już dla noworodków. Podobnie jak w kangurze, tutaj również chusta układa się w kształt litery U, masz więc możliwość zapanowania nad zgięciem i odwiedzeniem nóżek dziecka. Wiązanie to zapewnia dobre podparcie pozycji dziecka, a dzięki temu, że węzeł znajduje się z przodu, możesz go modyfikować. Poza tym, w plecaku prostym na dziecku przebiega jedna warstwa tkaniny. Jeśli dobrze dociągniesz chustę, w trakcie noszenia nie pojawią się luzy, a chusta będzie przez cały czas równomiernie naciągnięta.

Wiązanie chusty kółkowej

Chusta kółkowa z odwróconą krawędzią (na plecach chusta jest skrzyżowana) jest rozwiązaniem, które świetnie sprawdzi się podczas krótkich spacerów, szybkiego wyjścia na zakupy czy zawsze wtedy, kiedy nie planujesz nosić dziecka zbyt długo. Chusta kółkowa obciąża bowiem tylko jedno Twoje ramię, w związku z czym cały ciężar dziecka spoczywa na jednej stronie. Będzie również niezastąpiona, kiedy potrzebujesz często wyjmować dziecko z chusty - z chustą kółkową możesz to zrobić szybko i bez konieczności ponownego jej wiązania.

Wiązanie chusty kieszonka

Kieszonka jest wiązaniem alternatywnym dla kangurka i również polecanym dla dzieci od pierwszych dni życia. Służy do noszenia dziecka na przodzie, jednak w tym wiązaniu oplecione jest nie tylko ciało noworodka, ale i Twoje. Poza tym, węzeł chusty znajduje się na Twoich plecach, a cała chusta przebiega na ramionach ciasno przy szyi. Powoduje to, że ciężar dziecka spoczywa tylko tam, dlatego przy dłuższym noszeniu możesz odczuwać dyskomfort.

Noszenie dziecka w chuście daje mu poczucie bliskości i buduje więź. Jeśli Twoje dziecko jest zdrowe i nie ma żadnych przeciwwskazań, możesz już od pierwszych dni życia praktykować noszenie go w chuście. W ofercie Miziu znajdziesz także inne akcesoria dla niemowląt, które umilą życie Twojemu maluszkowi. Odwiedź nasz sklep i wybierz chustę, która sprawi Wam obojgu mnóstwo radości!

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.