Chusta czy nosidełko - co wybrać?

Chusta czy nosidełko - co wybrać?

Dzieci, zwłaszcza małe, lubią być noszone i bujane, a pomagają w tym chusty i nosidła. Co jednak będzie lepsze: chusta czy nosidełko? Które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej i kiedy można zacząć nosić w nich dzieci? Okazuje się, że zarówno chusta jak i nosidełko są dobrym wyborem. Każde z nich ma jednak wady i zalety, które warto poznać, zanim zdecydujesz się na wybór: chusta czy nosidełko. Co zatem jest lepsze i jakie są różnice między chustą a nosidełkiem? Platforma z ubraniami dla dzieci oferuje zarówno nosidełka jak i chusty do noszenia dzieci, dostosowane do różnych potrzeb niemowląt, starszych maluchów i ich rodziców.

Chusta czy nosidełko - dlaczego warto nosić swoje dzieci?

Głównym argumentem przemawiającym za noszeniem dzieci w chuście lub nosidełku jest stały, bliski kontakt dziecka z rodzicem. Dzięki noszone i bujane czują się bezpiecznie, są spokojniejsze i lepiej się rozwijają. Dlaczego jeszcze noszenie dzieci w chuście lub nosidełku jest takie korzystne?

 • Nosidło i chusta świetnie sprawdzą się w miejscach, gdzie nie możesz wejść z dziecięcym wózkiem, jak chociażby schody, wąskie przejścia czy zatłoczony sklep. Trzymając dziecko w chuście lub nosidełku możesz także spacerować po terenie trudnym do przejechania wózkiem, jak piasek, kamienie czy górskie szlaki.
 • Noszenie dziecka umożliwia wykonywanie kilku czynności jednocześnie. Nosząc dziecko w chuście czy nosidełku jesteś w stanie robić zakupy, wyjść na spacer z psem, pracować przy komputerze czy przygotowywać posiłek.
 • Nosząc dziecko w prawidłowo dobranym nosidełku czy odpowiednio zawiązanej chuście odciążasz swój kręgosłup. Ciężar ciała dziecka jest równomiernie rozłożony na Twoją obręcz barkową i brzuch, w związku z tym zapobiegasz dolegliwościom bólowym kręgosłupa.

Decydując się na wybór: chusta czy nosidełko, poznaj zalety i wady każdego z tych akcesoriów. Pozwoli Ci to na dostosowanie sposobu noszenia malucha do Twoich potrzeb i wieku dziecka.

Chusta do noszenia dziecka

Zastanawiając się, co wybrać: chustę czy nosidełko dla niemowląt, weź pod uwagę zalety i wady chusty do noszenia dziecka.

 • Niewątpliwie największą zaletą chusty jest to, że możesz w niej nosić dziecko praktycznie od pierwszych dni życia.
 • Dziecko w chuście przyjmuje pozycję podobną do tej, jaką miało w łonie matki, ułożenie dziecka w tym pierwszym okresie życia jest zatem anatomiczne i bardzo naturalne.
 • Chusta zapewnia stały i bliski kontakt dziecka z rodzicem, dzięki czemu dziecko jest spokojniejsze i mniej oraz rzadziej płacze.
 • Użytkowanie chusty i utrzymanie jej w czystości jest niezwykle proste - większość chust nadaje się do prania w pralce. Poza tym, chusty do noszenia dzieci zajmują niewiele miejsca, dlatego bez problemu możesz zabrać je ze sobą w podróż.
 • Ogromną zaletą chusty jest również wzmacnianie więzi rodzica z dzieckiem i możliwość wykonywania różnych czynności podczas noszenia niemowlęcia.
 • Zaletą chusty jest także to, że może ona być stosowana już od urodzenia aż do ukończenia pierwszego roku życia dziecka, a nawet i dalej.

Do wad chusty z pewnością zaliczyć można fakt, że wiązania chusty musisz się nauczyć. Na rynku znajdziesz różne rodzaje chust do noszenia dzieci, które wymagają odmiennych sposobów wiązania. Bez tej wiedzy trudno Ci będzie zdecydować, jaka chusta dla noworodka będzie odpowiednia i stosować chustę w prawidłowy sposób.

Pozycja dziecka w chuście

W chuście możesz nosić już noworodki. Dzieje się tak dzięki podwinięciu miednicy, które sprawia, że plecy dziecka naturalnie się zaokrąglają, a nóżki lekko rozszerzają i zginają. Chusta musi być dobrze i umiejętnie naciągnięta - wówczas kręgosłup malucha jest dobrze zabezpieczony, a pozycja dziecka noszonego w chuście jest stabilna.

Nosidełko dla niemowlaka

Od kiedy można nosić dziecko w nosidełku? Zdaniem ortopedów i fizjoterapeutów, najlepszym momentem, od kiedy możesz stosować nosidełko dla niemowlaka, jest mniej więcej szósty miesiąc życia dziecka, czyli czas, kiedy zaczyna samodzielnie siadać. Nosidełko możesz używać nawet do do 3 - 4 roku życia dziecka, oczywiście prawidłowo dobierając jego rozmiar do wieku malucha. Jakie są zalety noszenia dziecka w nosidełku?

 • Łatwość zakładania - w przeciwieństwie do chusty nie musisz uczyć się właściwie korzystać z nosidełka, po prostu zakładasz je, zapinasz  i gotowe.
 • Wiele nosidełek wyposażonych jest w specjalne schowki i kieszonki, w których możesz przechowywać różne drobiazgi.
 • Nosidełka dla dzieci są mocne i bardziej trwałe w użytkowaniu niż chusty.

Wadą nosidełek dla dzieci jest niewątpliwie to, że musisz je dość dokładnie dobierać do wielkości i wagi dziecka. Poza tym, w nosidełku nie jesteś w stanie w pełni ustabilizować ciała malucha, który ma więcej możliwości poruszania się. W nosidełkach do noszenia dzieci nie masz więc odpowiedniej kontroli nad symetrią ułożenia dziecka tak, jak w chuście.

Chusta czy nosidełko - co wybrać?

Kluczową różnicą pomiędzy chustą i nosidełkiem ergonomicznym do noszenia dzieci jest pozycja noszonego malucha. W nosidle dziecko zawsze będzie w pozycji siedzącej, podczas gdy w chuście możesz je ułożyć w stabilnej, całkowicie bezpiecznej pozycji typowej dla niemowlaka. Jeśli zatem masz bardzo małe dziecko, dla jego bezpieczeństwa warto zdecydować się na chusty do noszenia dzieci.

A jakie nosidełko dla niemowlaka wybrać? Kupując nosidło najlepiej wybierz takie z szerokimi pasami, gdyż zapewni Ci to komfort noszenia malucha. Jeżeli potrzebujesz nosidełko dla starszego dziecka, wybierz nosidełko ergonomiczne, czyli model z szerokim, wygodnym panelem pod pupą. Dobrze jest, jeśli panel nosidła posiada regulację, gdyż wówczas możesz używać nosidełka także, gdy Twoje dziecko podrośnie. W Miziu znajdziesz szeroki wybór nosidełek i chust do noszenia dzieci, a także akcesoria dla niemowląt - dzięki temu skompletujesz niezbędną wyprawkę dla swojego dziecka i będziesz mógł w pełni cieszyć się wyjątkowym czasem spędzonym ze swoim maluchem.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.